Aarhus flår bilisterne med urimelige parkeringsafgifterArkivfoto

Aarhus flår bilisterne med urimelige parkeringsafgifter

Bilisterne er helt i kommunernes vold, når det gælder bredden på p-båse. Det er kommunerne, der suverænt tager stilling til, ”hvilke dimensioner der er mest hensigtsmæssige”

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Aarhus har udviklet sig til en veritabel parkeringsfælde for bilisterne, fordi kommunen har bestemt sig for MEGET smalle parkeringsbåse, hvor det kan være meget svært at holde sig inden for stregerne.

Derfor får mange bilister parkeringsbøder, og det har fået folketingsmedlem Nick Zimmermann (DF) til at spørge transportminister Thomas Danielsen (V), om det ” ikke er dybt problematisk, at helt almindelige bilister i Aarhus flås i parkeringsbøder, alene fordi borgmesteren nægter at gøre noget ved de alt for smalle parkeringspladser”?

Relevante køretøjer
Ministeren peger i sit svar på, at den helt overordnede regel for afmærkningen er, at parkeringsbås og parkeringsbane skal have dimensioner, så relevante køretøjer kan holde inden for eller på afmærkningen:

- Ved parkering i afmærkede parkeringsbåse skal køretøjet parkeres inden for båsen. Når der anvendes bred kantlinje mod kørebanen ved parkerings båse i vejens længderetning, er det tilladt at holde med køretøjets hjul på kantlinjen.

- Køretøjets hjul må ved parkering ikke overskride den brede kantlinje, forklarer ministeren.

Mest hensigtsmæssige dimensioner
Ministeren noterer, at det er kommunerne, der suverænt tager stilling til, ”hvilke dimensioner der er mest hensigtsmæssige på det kommunale vejnet i den enkelte kommune”:

- Der kan være stor forskel på behovet forskellige steder i landet, oplyser ministeren.
Det følger af Vejdirektoratets Håndbog om afmærkning på kørebanen, standsning og parkering fra januar 2020, at almindelige personbiler i dag er op mod 2,0 meter brede, og det stiller krav til bredden af parkeringsbaner og parkeringsbåse.

Nye dimensioner fra 2023
Bredden på parkeringsbaner og parkeringsbåse for længdeparkering bør derfor være minimum 2,10 meter eksklusive kantlinjerne.

Men Vejdirektoratets anbefalinger for bredden på parkeringsbåse er ændret fra oktober 2023, så det anbefales, at parkeringsbåses bredde for længdeparkering er 2,2 meter i bredden - eksklusive bredden på den ubrudte 0,1 meter kantlinje.

For skråparkering 30° anbefales det at bredden er 2,4 meter eksklusive bredden på den ubrudte 0,1 meter kantlinje, og for skråparkering 60° anbefales bredden at være 2,5 meter eksklusive bredden på den ubrudte 0,1 meter kantlinje.

For Vinkelretparkering 90° anbefales bredden at være 2,5 meter eksklusive bredden på den ubrudte 0,1 meter kantlinje.

9/4 2025