Introducerer dreje-kip vindue og altandør
Outline introducerer nu det indadgående dreje-kip vindue og altandør i træ/alu-serien
Den nye indadgående vinduestype er med 2-lags glas og fås i energiklasse B og C. Den udmærker sig ved at være ideel til moderne byggeri som f.eks. etagebyggeri og moderne boligbyggeri. Produktet tilbydes med den enkle og elegante profil uden kehl og uden sprosser.Dreje-kip vinduer og altandøre leveres som enkeltfagselementer, hvilket muliggør sammenstilling med de øvrige elementer i træ/alu-serien. Der vil naturligvis være en visuel forskel, når man kombinerer indadgående og udadgående elementer.
Tre greb
Som noget nyt tilbyder dreje-kip vinduet desuden en ekstra ventilationsstilling, som kan gøre nytte for indeklimaet med sin natventilationsevne.
De nye vinduer og altandøre kommer med hhv. standard dreje-kip greb, dreje-kip greb med spærre eller aflåseligt dreje-kip greb.
Dreje-kip vinduet og altandøren lever op til DVVs tekniske bestemmelser og de herunder gældende standarder. Fra ordregodkendelse er der en forventet leveringstid på ca. 7 uger.
-los