Hurtigt behov for udskiftning af facadeplader i ny bydel i Roskilde
Boligbyggeriet Bifaldet i Roskilde-bydelen Musicon var knap bygget færdig, før utætheder og vandskader satte gang i en omfattende udbedring og renovering. Nu er de sidste stilladser taget ned, efter de originale facadeplader er blevet udskiftet
En større facaderenovering af etape to af boligbyggeriet Bifaldet i Roskilde er netop færdiggjort. Tilbage står et moderne boligbyggeri, der har fået en robust facade med en beskyttende klimaskærm i holdbare fibercementplader, som beskytter mod det danske vind og vejr.
- Den originale facade måtte nedtages i forbindelse med, at konstruktionen blandt andet skulle forstærkes, og isoleringen skulle udskiftes. I stedet er der nu opsat facadeplader fra Swisspearl i langtidsholdbar fibercement, som blandt andet er kendetegnet ved at være modstandsdygtig over for bl.a. skimmelsvamp.
- Dermed har boligerne fået en ekstra beskyttende ydre klimaskærm som værn mod skimmelvækst og råd, siger Jens Engbo Norddal, administrerende direktør i Swisspearl Danmark.
Bifaldet ligger i Roskildes Musicon-bydel, som er under udvikling med inspiration i Roskilde Festivals særlige ånd, og kvarteret rummer blandt andet også Rockmuseet og Roskilde Festival Højskole.
Arkitekturen bag Bifaldet afspejler områdets musikalske identitet, og de to bygninger er inspireret af formen på en xylofon, mens de yderste lameller på facaden danner mønsteret til melodien 'We Will Rock You'.
- Bygherren valgte Swisspearls Patina Original NXT-facadeplader til facaderenoveringen, og de skaber et flot samspil med de yderste lameller. Patina-serien er en gennemfarvet facadeplade, som fremhæver fibercementens struktur og giver et rustikt udtryk, der patinerer over tid.
- Da området tidligere husede en betonfabrik, er fibercementpladerne i sit udtryk også en subtil reference til den tidligere betonproduktion, siger Jens Engbo Norddal og fortsætter:
- Patina-pladerne er beskyttet med en overfladebehandling, der gør facadepladerne vandafvisende og giver en ekstra beskyttelse mod fugt, snavs og slid – noget som kan gøre beboerne i Bifaldet endnu mere trygge. Resultatet er blevet utroligt flot, og vi er stolte af, at Swisspearl er en del af udtrykket i Roskildes nye bydel.
Swisspearl har også leveret facadeplader til Bifaldets etape et.
-dc